Typy otyłości

typy otylosci

Wyróżnia się dwa rodzaje otyłości – ich nazwy wiążą się z kształtem miejsc nagromadzenia się nadmiaru tłuszczu.

Jakie są typu otyłości?
Czym się charakteryzują?

 

 

Czy wiesz, że: By określić nasz typ otyłości należy zbadać stosunek obwodu talii do bioder – obwód talii dzieli się przez obwód bioder.

 

GRUSZKA

Typ otyłości „gruszka” występuje częściej u kobiet – w tym przypadku tłuszcz gromadzi się w okolicy brzucha, pośladków i ud. Rozmieszczenie tłuszczu zależy od wielu czynników – predyspozycji genetycznych, poziomów hormonalnych oraz czynników środowiskowych. Kobiety narażone są na otyłość szczególnie w okresach po ciąży i menopauzalnych. Nie należy rezygnować ze swojego ciała, bo duża nadwaga jest to po prostu niebezpieczna dla zdrowia.

„Różnice częstotliwości występowania typów otyłości wynikają z różnego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej uwarunkowanego czynnikami hormonalnymi i genetycznymi.”

 

JABŁKO

Z kolei ten typ otyłości dotyczy w większej mierze panów. Na ulicy często widzimy panów-jabłuszka, którzy dumnie przechadzają się z okazałym brzuszkiem z przodu. W tym przypadku panowie narażeni są na podwyższenie ciśnienia tętniczego, pojawienie się choroby wieńcowej oraz cukrzycy typu II. W pewnym wieku – kiedy metabolizm znacząco zwalnia – warto zrezygnować z tłustych, smażonych potraw i codziennego piwka, które również wpływa na powstawanie zbędnej tkanki tłuszczowej.

„U kobiet, które znalazły się w okresie przekwitania, również może wystąpić otyłość brzuszna.”

Brak komentarzy

Zostaw komentarz